اخبار/مقالات

اخبار/مقالات

آشنایی با مسابقات IYPT,PYPT

برگزاری مسابقه IYPT در ایران با نام Persian Young Physicists’ Tournament

در سال 1979 مسابقه ای تحت عنوان مسابقه فیزیکدانان جوان IYPT  توسط دانشکده فیزیک دانشگاه مسکو بنیان گردید که تیم های مختلف جوانان مسکو در آن شرکت می کردند. در سال 1988 این مسابقه بین المللی گردید و کماکان در مسکو انجام می شد تا سال 1994 که در هلند برگزار شد و از آن به بعد کشورهای دیگر هر ساله میزبان این مسابقه گردیدند که هر ساله مورد استقبال کشورهای بیشتری قرار گرفته است. مسابقه فیزیکدانان جوان ایران با نام PYPT در بین جوانان تا 19 سال برگزار می گردد. مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی هر ساله این مسابقه را برگزار می کند تا برترین تیم انتخاب شده به مسابقات جهانی IYPT اعزام گردد. هر تیم شرکت کننده  به همراه یک سرپرست  در این رقابت علمی شرکت می کند.

 

مزایای برگزاری این مسابقه:

-           یادگیری علوم پایه از راه تئوری و عملی

-           یادگیری زبان تخصصی

-           هماهنگ شدن در یک کار تیمی

-           آشنایی با روش تحقیق

-           دفاع از پروژه های علمی به زبان انگلیسی در مجامع بین المللی

-           تمرین و بالا بردن اعتماد به نفس

-           آشنایی با Body Language

-           پر شدن اوقات فراغت با برنامه های علمی

-           استفاده صحیح از اینترنت و برقراری گفتمان علمی

-           آشنایی با زبان های برنامه نویسی بنابه ضرورت

این مسابقه بین المللی یک مسابقه تئوری و عملی در فیزیک است که دانش آموزان مقطع دبیرستان در قالب تیم های 5 نفره از کشورهای گوناگون به زبان انگلیسی به رقابت می پردازند. این مسابقات تحت نظارت فدراسیون جهانی مسابقات فیزیک برگزار می گردد و در آن از هر کشور یک تیم شرکت می کند . تیم هر کشور توسط مسابقات داخلی و قوانین داخلی که برگرفته از قوانین بین المللی است و با توجه به تعداد تیم های شرکت کننده قابل تغییر است، انتخاب می گردد. قوانین داخلی توسط نماینده این مسابقات در هر کشور و کمیته انتخابی از طرف ایشان قابل تغییر است. مسائلی که باید مورد بررسی قرار گیرند تا پائیز در روی سایت IYPT قرار می گیرد www.iypt.org/new . علاوه بر آن اطلاعات مربوط به قوانین IYPT و کشورهای شرکت کننده و کشور میزبان نیز در این سایت قابل دسترسی است.
هر مسابقه شامل 5 جدال فیزیکی( Physics Fight (PFاست که در هر جدال 3 تیم در هر کلاس به رقابت می پردازند و در آن یکی از تیم ها به عنوان تیم گزارش دهنده به بحث در مورد حل مسائل می پردازد.در طی هرPF که شامل سه مرحله است دانش آموزان نه تنها حل مسائل انتخابی از 17 مسئله را که تیم مقابل پیشنهاد می کند، ارائه می کنند بلکه خود مسائلی را نیز به تیم مقابل پیشنهاد می کنند. در واقع در هر جدال فیزیکی در سه مرحله تیم ها به رقابت می پردازند. در مرحله اول یک تیم گزارشگر مسئله ای است که تیم حریف به اوپیشنهاد کرده است که می تواند قبول یا رد کند و طبق قوانین بین المللی در مسابقات IYPT تا 3 مسئله توسط تیم گزارشگر می تواند رد شود و بعد از آن امتیاز کسر می گردد. بعد از ارائه مسئله در مدت زمان معین، تیم رقیب تیم گزارشگر را به چالش می کشد. در آخرین مرحله تیم سوم با ارائه مفهوم مسئله، نقاط ضعف و قوت دو تیم رابررسی می کند. ( قوانین IYPT)

داوران بین المللی این مسابقات نحوه اجرای تیم ها را با امتیاز 1 تا 10 ارزشیابی می کنند که معمولاً بین 6 تا 8 نفر می باشند که شامل دبیران و اساتید دانشگاهها می باشند.

مسابقات فیزیکدانان جوان ایران با نام PYPT در بین دانش اموزان مقطع دبیرستان برگزار می گردد. مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی هر ساله این مسابقات را برگزار می کند تا برترین تیم انتخاب شده به مسابقات جهانی IYPT اعزام گردد. هر تیم شرکت کننده از هر دبیرستان 3 عضو دارد که یک سرپرست ( دبیر فیزیک) آنها را هدایت می کند. زمان برگزاری مسابقات PYPT توسط کمیته PYPT تعیین می گردد که دراواخر بهمن و یا اوایل اسفند هر سال می باشد.  تیم ایران از سال 2007 در مسابقات IYPT/AYPT شرکت نموده است که در مسابقات IYPT سال های 2010 در اتریش و 2011 در ایران موفق به کسب مدال های نقره گردید

 زمان برگزاری مسابقات PYPT در بهمن هر سال می باشد. مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی هر ساله تیم های منتخب مسابقه داخلی PYP را به مسابقات جهانی IYPT/AYPT اعرام می کند که نتیجه آن کسب افتخاراتی برای کشور جمهوری اسلامی ایران با دریافت مدال های طلا و نقره جهانی بوده است. 

پروپوزال نویسی

فرم تکمیل پروپوزال دانش آموزی سال تحصیلی 94-93
 
 

مســابقه پژوهش

 

اخبار/مقالات